проф. Иванка Желязкова за хранене на медоносните пчели- Интересни въпроси (ВИДЕО)
03.03.2016 г. 10:44:40 ч.
Прочетена 9596 пъти
На 28.02.2016 г., гост на сдружние "Пчела Добрич" в гр. Добрич ни беше проф. Иванка Желязкова.
Вижте видео в което задаваме въпроси към проф. Иванка Желязкова на пчелари от цяла България, чрез "Пчела Добрич".
Въпросите , разбира се са свързани с хранене на медоносната пчела.
ВИДЕО: Ето ги и въпросите и техните автори, разбира се:
1. Евгени Енчев от Добрич
1.1. С какво е по- добре да се хранят пчелите през зимния период с течна храна (инвентиран сироп) или твърда храна и защо?
2. Димитър Попов от Добрич
2.1. Има ли пределни дози на витамини (и конкретно на кои), с които да се съобразяваме при пролетните хранения? Доколко витаминното стимулиране може да замени превантивното даване на антибиотици?
2.2. Има ли значение температурата на сместа, с която храним (топло? студено?)
2.3. С какво бихте обяснили спад в развитието на колонията по време на хранене с изосуит (изкуствено получен от хидролиза на нишесте), въпреки високите концентрации на глюкоза и декстроза в сиропа? Откакво да се пазим в такива случаи?
3. Пламен Иванов от Добрич
3.1. Защо сироп 1:1-1:2. Съотношение захар вода ,а не 1:3-1:4 съотношение захар вода ,между главни паши,а и защо не целогодишно , без зимния период ?
3.2. Защо повечето пчелари не дават, края на декември питки с прашец ?
4. Мартин Петров от Добрич
4.1. Преди да задам въпроса ще разкажа с няколко думи каква е идеята. Идеята е през пролетта да стимулираме отглеждането на повече пило, а през есента да удължим живота на пчелите. Знаем от вас, че чрез "сухо мляко" можем да отгледаме повече пило през пролетта, а чрез "хлебни и пивоварни дрожди (мая)" можем да натрупаме белтъчини в тялото на пчелата и респективно да удължим живот и.
Как да добавим "сухо мляко" и/или "хлебни и пивоварни дрожди (мая)" към храната на пчелите и в какви дози?
4.2. От вас знаем, че дозит на кобалт които да ползваме са 1, 2 и 4 мг./л захарен разтвор. Бихте ли ни обяснили за чист кобалт ли става въпрос или за кобалтов сулфат или кобалтов хлорид?
Имам информация, че е по- добре на пчелите да се дава комбинация от "Кобалтов Сулфат" 5-6мл./л. заедно с "Кобалтов Хлорид" 5-6мг./л. сироп.
По какъв метод измервате милиграмите за литър?
Има ли изискване за време в което да се дава кобалта или може в неопределено време (без медосбор)?
4.3. Бихте ли ни запознали каква форма на "Соли на манган" можем да открием която да приложим и ние и кога да я прилагаме?
Има ли изискване за време в което да се дават солите на мангана или може в неопределено време (без медосбор)?
4.4. Въпроса отново е свързан със стимулиране на семейството за бързо развитие, чрез продукта "Хидропрот". Хидропрот e белтъчен хидролизат (кондензирана кръвна плазма). Някои пчелари използват "Хидропрот" за стимулиране и гарантират за неговите предимства. Смятате ли, че е полезен или вреден за пчелите.
4.5. По какъв метод бихте препоръчали да даваме "прашец" на пчелите с цел осигуряване на белтъчини като не ги затрудняваме да го обработат? Може би с елемент, които разбива белтъчините и ги прави лесни за усвояване от пчелите. Както меда прави млечно кисела ферментация.
5. Ангел Кирилов Петков от Плевен
5.1. В пролетното развитие при подготовка на семействата за акациева паша /6 май/и до появата на нектар в природата с какъв сироп и каква дневна доза трябва да се подхранва/захарен сироп ,инвентиран сироп или твърда храна /и защо?
5.2. Стимулиране и на пчелната майка при пролетното развитие на семействата?Видове медикаменти и дози разрешени при биологичното пчеларство.
6. Георги Кирилов от Белене
6.1. Ензимът инвертаза при инвентиране на захарен сироп бива отразен в пробите на медът!Ако инвентирането се извършва по старият метод за 7 дни ,като за инвертаза се използва пчелен мед както е по рецепта ,това ще рефлектира ли на пробите?
Допълнение от мен: Има ли разлика м/у синтетичния ензим "Инвертаза" и този правен от пчелите?
7. Румен Стефанов от Ловеч
7.1. Какво мисли професора за белтъчната храна на възрастна пчела. Става дума за това има ли нужда пчела която не отделя млечице и е летяща? Има ли нужда този индивид от протеини при положение че не регенерира нови клетки и след изчерпване на мастното си тяло пчелата загива което се определя от работата която извършва и от там идва различната продължителност на живот на пчелите през сезоните.
7.2. Има ли нужда есента от протеиново подхранвене.
8 Николай Рачев от София
8.1. На добре зазимено семейство, необходимо ли е зимно подхранване и ако е необходимо от кога и с какво?
9. Симеон Николов от Русе
9.1. Каква е разликата в качеството на пчелите подхранвани с полен и подхранвани с перга?
9.2. Мода ли е подхранването с инвентиран сироп?
10. Валери Цеков от Видин
10.1. При средно по сила семейство , през пролеттта кое е по-добре да се направи : Да се постави питата с прашец към средата, а крайната да е с надраскан мед или да се постави разпечатена пита с мед в средата ? Кой вариант не допуска простудяване на пилото и съответно стимулира пчелите да отглеждат все повече пило ?
11. Красимир Илиев
11.1. По какъв начин е най добре да се добави към храната на пчелите прашец (не сушен, замразен). Можем ли предварително да го обработим за да може да се усвои и да е максимално полезен този прашец?