Днес на 29-ти, март 2018 година, лектор на "Пчела Добрич 1946" беше г-н Божидар Лолов на тема "Пролетно развитие"
Изключително интересна лекция също и за историята на пчеларството в Добруджа и България. Лектора е на 98 години и повярвайте, видял е много събития в които е участвал и лично
Уважения към г-н Божидар Лолов
Кой е Божидар Лолов?
98-годишният Божидар Лолов – бивш директор на стопанството за пчели – майки в Тервел се занимава с пчеларство от 1938 година.
Въпреки, че по образование е юрист, както съпругата му, и поколенията след него, Божидар Лолов решава да посвети живота си на пчеларството – 18-годишен поема фамилните пчелини, а в стопанството в Тервел става новатор. Поема ръководството на стопанския двор, който в началото произвежда по 200 – 300 пчели-майки и само след няколко години достига 20 000.
Лолов прави и първият износ на пчелни майки в чужбина. Въвежда за първи път зимуването на пчели-майки извън пчелното семейство, по разработка на инж. Николае Поти – директор а румънски институт в Букурещ. Имал е щедро и изгодно предложение за работа в Либия, но доброто заплащане не го съблазнява и той го отхвърля. Остава да се грижи за родната земя.
За да си добър пчелар, на първо място е необходима любов към пчелите, а освен това: всеотдайност и много труд, казва Лолов. Личният му пчелин в по-активните години е бил от 150 кошера, а сега е от 80 и се грижи за тях заедно със сина си. Сам си произвежда пчелните майки. През годините е имал много ученици – част от тях му остават верни и досега и му помагат, някои започват с по 2-3 кошера, сега имат по 150.
Аз работя без маска. Пчелините излъчват еманация, която стига до 150 метра от тях и е извънредно полезна – действа стимулиращо, здравословно и лечебно.
Действието й всъщност Лолов обяснява с отделянето на естери и сложни химични съединения, отделяни от кошерите. Японците, твърди той, улавят пчелната еманация и я бутилират в спрейове, в специален институт за лечение с пчелни продукти.