Част първа

През 1986 г. изкарах курс за втора професия в София по пчеларство към НАПС в професионалния учебен център на АПК "Средец" и станах пчелар. Още същата година започнах любопителско пчеларство с 12 кошера "Дадан Блат". Още оттогава започнах да лекувам пчелите си профилактично пролет и есен с екстракт от люти чушки. Всяка пролет и есен ги третирах с този екстракт и пчелите ми работеха живи и здрави, без да боледуват. Третирах ги сезонно по три пъти през седем дни, като им поставях екстракта от лютите чушки в подхранващ захарен сироп 1:1 захар:вода.

Ръководейки се от това, че пчелното семейство понася една човешка доза от лекарствени средства, за да получа такава доза нарязвам на ситно едно зряло изсъхнало червено люто чушле заедно със семките в едно малко канче и го заливам с вряща вода, колкото добре да потънат. Захлупвам да стои така 20 минути, отстранено от огъня, след това го прецеждам през тензух и като се поохлади, го сипвам в 200 грама от описания по- горе сироп, след което го сипвам в хранилката на пчелите и те го изконсумират за една или две нощи, защото те си предават една на друга на техен език иди си хапни от този нов деликатес. В случая те го изяждат без да го пренасят другаде.

Запарката не трябва да трае повече от 20 минути, защото ако предстои повече ще се извлекат и сапонини, от които пчелите умират. Така си третирах пчелите всяка пролет и есен по три пъти през една седмица. Тази методика съм публикувал в сп. "Пчеларство" още през 1992 г. в бр. 8 и още тогава в следващите броеве на списанието имаше благодарствени отзиви за успешното лечение с този екстракт, в който лечебна съставка е алкалоидът капсаицин. Защото в присъствието на този алкалоид не могат да се развият никакви микроорганизмни, вируси, спори, гнилцови заболявания, включително и американски гнилец и други болестотворни агенти.

Споделям и това как спасих пчелите си от отравяние и от акарите. Пчелинът ми беше в гр. Койнаре, Плевенско. Аз обаче живея в София и го посещавах само в съботните и неделните дни. Още в началото на моето пчеларстване при едно от тези посещения направих още едно откритие. Когато отидох там, направиха едно съобщение по тяхната радиоуредба, че на следващия ден ще пръскат с инсектициди със самолет и тази вечер пчеларите да си затворят пчелите за да не могат да излизат през следващия ден. На следващия ден трябваше да си замина за София и реших да не си карцирам пчелите. Вечерта направих захарния сироп 1:1 с вода и захар и в хранилката на всеки кошер сипвах по 200 г. сироп и в него сипвах и разбърквах по един милилитър от ампула с 20%(а може и с 50%) кофейн с натриев бензоат и на другия ден си заминах. На следващата седмица, като си отидох на пчелина, реших да проверя какво е станало с пчелите. Отворих и прегледах един по един всички кошери и установих, че пчелите ми не са намалели и са живи и здрави, защото кофеинът е универсален дезинтоксикатор. Обаче когато погледнах дъната видях, че са осеяни с измрели акари. Акарите измрели от натриевия бензоат, защото той е блокирал вентузките на краката им и те не са могли да смучат хемолифата от пчелите и са умрели от глад.

Всяка пролет и есен започнах да си третирам пчелите по три пъти през 7 дни с кофеин с натриев бензоат, както описах по- горе, и между тях след три дни пак през 7 дни ги третирах с екстракта от лютите чушета. Ако няма ампули с кофеин и натриев бензоат, тогава вместо тях може да се поставя по една чаена лъжичка от натриев бензоат на прах и по половин чаена лъжичка от фино смяло кафе в подхранващия сироп за един кошер.

Така си поддържах лечението на пчелите оттогава досега, пчелите ми излитаха от кошера като реактивни двигатели, даряваха ме с екологично чиста продукция и прекарваха добре зимуването си.




Д-р Милко Иванов Върбанов, София
Източник: Пчеларски вестник


Препратка към Част 2