Част втора

Нашият читател Д. Андонов от Стара Загора ни пише "Известна ли ви е рецепта за третиране на пчелните семейства с люти чушки и срещу какви заболявания се прилага?

С люти чушки против болести по пчелите

Господин Андонов, във вестника и друг път сме писали по този въпрос, въпреки това помолихме д-р Върбанов да ни даде отново рецептата, изпитана от него.

В присъствието на алкалоида капсаицин на лютите чушлета не могат да се развиват никакви болестотворни агенти. Еднократната доза за един кошер е едно малко люто чушле, червено и изсушено. Нарязва се на ситно, залива се с вряла вода колкото да потъне и се захлупва за 20 минути, за да се запари. Прецежда се и се сипва в 150 г. захарен сироп в съотношение вода:захар, 1:1. Дава е на три последователни седмици. Междувременно се дава на 4-ия ден ан същите три седмици такъв захарен сироп, но с разтворен в него натриев бензоат 1 чаена лъжичка на прах или по 1мл. от по- слаба концентрация от натриев бензоат с кофеин. Натриевият бензоат блокира смукателя на краката на акара и на въшките и те умират. Така съм лекувал пчелите през цялото време на пчеларстването ми от 1986 г. досега. По този начин осигурявах добро здраве на пчелите и получавах добра стокова продукция по количество и качество. Този начин на лечение съм публикувал в сп. "Пчеларство", бр.8/1992 г. В следващите му броеве бяха публикувани благодарствени отзвии за много добрите резултати от това лчение. Същият начин на лечение бях публикувал в сп. "Медоносец", кн. 1/1991 г.

Ако Екстрактът от люти чушлета се приготвя чрез изваряване, лечебно действащият алкалоид капсаицин ще се разгради и няма да се получи лечебният ефект. Ако пък запарката се държи повече от 20 минути преди прецеждането, тогава се извличат и сапонини, от които пчелите умират. Правилно приготвеният екстракт от запарка с люто чушле може да се съхранява до 10 дни в хладилни при температура 5 градуса *C, а за по- продължително съхранение при същата температура трябва да се прибавят и консерванти и стабилизатори.

Допълнително разяснение

В бр. 137/13-26.X.2005 г. на в. "Пчела и кошер" е поместена статия на д-р М. Върбанов "Как опазих пчелите си". Във връзка с нея питам: Как се поставя натриевият бензоат на прах и кафето в сиропа за подхранване на пчелите?
Екатерина С.Войнова, с. Стайчовци, Пернишко

Отговор: Сиропът за подхранване на пчелите се прави като водата се оставя да заври, сваля се от огъня и се сипва захарта, която непрекъснато се разбърква, така, че всички кристали да се разтворят и разтворът да бъде бистър и се оставя да се охлади, но не да изстива напълно, а да е все още леко топъл, както се подава на пчелите, и тогава в него се разтваря натриевият бензоат чрез разбъркване докато се разтвори. Така се постъва и с кафето, само че екстрактът в захарния сироп без утайката пак така, докато сиропът не е изстинал, а е леко топъл. Всеки знае как се прави екстракт от кафе.

Този коктейл се прави изчислен общо за всички кошери и след това се разлива в хранилките по 150-200 мл.(грама) за всеки кошер, а които има полагаемото се количество по 1 чаена лъжичка изравнено пълна кафейна лъжичка с кафе, когато е още на прах и след това се екстрахира (кафейната лъжичка е по- малка от чаената лъжичка).

Във ветеринарните аптеки има ампули по 10 куб. мл. и от него се сипв апо 1 куб. (мл.) на кошер в подхранващия сироп.



Д-р Милко Върбанов
Източник: Пчеларски вестник


Препратка към Част първа